Polní dráhy

Polní dráhy - drážní archeologie

Kuřimská Nová Ves - Diana - dráha pro válečnou výrobu

Fotogalerie 1 zobrazuje část dráhy továrny Diana v oblasti Kuřimské Nové Vsi kde byl provoz lakování letadel. Přímo od tunelů č.2 a č.3 sem do lakoven vedla po sirkovém mostě dráha železničky s rozchodem 760mm (stejně jako JHMD). Ještě v lesním úseku docházelo k vykládce křídel a draků, které byly přesouvány do lakoven. Odtud se nalakované draky a křídla letadel převážela na nákladních autech do Tišnova k dalšímu vagonování. Dřevěný sirkový most již vzal dávno za své, ale mnohé předměty Diany (vrtáky, záhlubníky, kolejové hřeby, podkladnice, kolejové spojky a ocelové pražce 760mm), které zůstaly poztrácené a vysypané na místě zářezu a náspu u Kuřimské Nové Vsi, lze ještě dnes zde bez problémů najít. Mnohé z nalezených předmětů jsou umístěny v expozici úzkokolejných železnic na Zahradní železnici Drásov. Mnohá lesní zákoutí byla inspirací pro stavbu terénu domácí úzkokolejné modelové železnice. Návštěvu úseku dokumentovali příznivci zahradní železnice.

Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves
Zbytek železničního zářezu směrem od sirkového mostu Zbytek železničního zářezu směrem od Kuřimské Nové Vsi. Zbytek železničního zářezu směrem od sirkového mostu. Zbytek železničního zářezu směrem od Kuřimské Nové Vsi. Zbytek železničního náspu směrem k sirkovému mostu.
Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves
Zbytek železničního náspu směrem k sirkovému mostu. Zbytek základů opěry sirkového mostu. Zbytek základů opěry sirkového mostu. Zbytky základů portálového jeřábu. Zbytky základů portálového jeřábu.
Kuřimská Nová Ves Kuřimská Nová Ves
Zbytek prohlížecí jímky lokomotivní remízy. Zbytek prohlížecí jímky lokomotivní remízy.
Diana - rozcestník


Polní dráhy - Hl. stránkaModelová železnice Feldbahnmuseum Modelová železnice HO

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich